A gyermekvárás szép napjait igencsak megcsúfíthatja a terhességi toxémia kórképe, olykor még a szülés idő előtti megindítását is indokolttá téve. A következőekben annak járunk utána, vajonmegelőzhető-e ezen állapot kialakulása.
A terhességi toxémia (más néven preeclampsia) egy csak kismamákban megjelenő, összetett tünetekkel járó állapot, mely az első terhességek 2-7%-ában jelenik meg1. Három legjellemzőbb tünete a várandósság második felétől megjelenő magas vérnyomás (értéke magasabb, mint 140/90 Hgmm), a fehérjevizelés (laborleleten értékelhető: több mint 300 mg/nap) és az egész testet érintő vizesedés (ödéma). A fentiek mellett fokozott súlygyarapodás (több mint 1 kg/hét), csökkenő vizeletürítés (kevesebb, mint 400 ml/nap) és más laboreltérések (májenzimek megemelkedése, alacsony trombocita szint) is jellemezhetik az állapotot, melyet gyakori gyengeség, fejfájás, látászavar, hasi és májtájéki fájdalom kísér.
Veszélye abban rejlik, hogy ebben az állapotban a méhlepényt (és ezzel a magzatot) ellátó ún. spirális artériák nem tágulnak a terhesség előrehaladásának megfelelően, hanem továbbra is szűkek maradnak, ezáltal csökkentve a méhlepény vérátáramlását éshátráltatva a baba fejlődését. Sok elmélet született ennek magyarázatára, de egyelőre csupán annyi a bizonyos, hogy (a betegség nevével ellentétben) nem mérgezésről van szó, hanem inkább érfal diszfunkciós, immunológiai vagy genetikai okokról számolnak be a kutatások.A csökkenő vérellátás miatt a placentacsökkent mennyiségben fog termelni egy értágító hatású prosztaciklin nevű anyagot, valamint fokozza egy tromboxán A2nevű mediátor elválasztását, mely elváltozások együttesen több anyai tünetért (mint például a vérnyomás emelkedése) is felelőssé tehetők. Súlyosabb esetekben az anyánál görcsrohamok is megjelenhetnek (eclampsia) vagy a szintén veszélyes HELLP-szindróma, melyfokozott vörösvérsejt széteséssel, májfunkciós zavarokkal, vérrögképződéssel és paradox vérzésekkel járó, akár életet veszélyeztető állapot lehet. Mindezek okán, a baba és a mama együttes védelmében a szülés idő előtti megindítása vagy a császármetszés lehet az egyetlen megoldás.
A betegség kialakulásával legnagyobb összefüggést mutató rizikótényezők2,3 a következők:korábbi szülés alkalmával már jelentkezett preeclampsia; a 20 évnél fiatalabb, vagy 30 évnél idősebb anyai életkor;a primigraviditás (első szülés), az ikerterhesség és a terhesség kezdetén meglévő túlzottan magas vagy túl alacsony anyai testsúly.
Létezik egy ún. „rárakódásos” terhességi toxémia is, mikor a már meglévő (tehát a 20. terhességi hétnél korábban megjelent)krónikus magasvérnyomás-betegség, vesebetegség vagy cukorbetegség mellett jelentkezik a preeclampsia (a betegség megjelenésének valószínűsége 3-7-szer nagyobb, mint egészséges kismamákban3). Ilyen esetekben sajnos az állapot prognózisa is súlyosabb.
Azzal kapcsolatban, hogy van-e ténylegesen megbízható prevenciós módszer, megoszlanak az orvosi vélemények. Létezik azonban egy, a WHO által 2011-ben publikált4 kiadvány,mely részletesen foglalkozik a kérdéskörrel és a következő ajánlásokat teszi:
A legfontosabb talán, hogy a kismama figyeljen oda önmagára. Táplálkozzon egészségesen, fogyasszon rostban, fehérjében gazdag táplálékot, egyen sok színes zöldséget. Ne függessze fel teljesen a testmozgást a várandósság idejére, hiszen annak is jótékony hatása van. Érdemes időről-időre otthon is ellenőrizni a vérnyomást.
Amennyiben megjelenik a magas vérnyomás és a vizenyősség, ezek vízhajtókkal való kezelése nem ajánlott11, forduljunk inkább mihamarabb orvoshoz. Az Aspirin rendszeres szedésének megkezdése előtt is konzultáljunk nőgyógyászunkkal!
Referenciák: